ODLUKA ŽIRIJA KONKURSA STERIJINOG POZORJA ZA ORIGINALNI DOMAĆI DRAMSKI TEKST 2025/26.

 

Žiri Konkursa Sterijinog pozorja za originalni domaći dramski tekst za 2025/26, u sastavu Mina Petrić, dramaturškinja (predsednica), Mladen Vesković, književni kritičar i Borisav Matić, pozorišni kritičar posle pažljivog razmatranja svih pristiglih tekstova na sednici održanoj 24. 2. 2026. jednoglasno donosi odluku da se glavna nagrada dodeli tekstu Robinzon Kruso da je bio biseksualka sa šest Petka (šifra: Ariel, sirena ili prašak za veš). Naknadnim uvidom u razrešenje šifre utvrđeno je da je autorka teksta Mina Milošević.

Pored nagrađenog teksta, žiri preporučuje sledeće drame pažnji javnosti:
Brzina svetlosti (šifra: skulptura), autora Nikole Petrovića;
„Hrvatski Mefisto“ (šifra: Šnajderica), autorke Mirjane Medojević.

Nagrada će dobitnici biti uručena u okviru obeležavanja Dana Sterijinog pozorja.

Mina Milošević (1998, Požarevac) je dramska spisateljica, dramaturškinja, scenaristkinja i teoretičarka dramskih umetnosti i medija.

Autorka je drama Lizistrata: Seks i štrajk i Robinzon Kruso da je bio biseksualka sa šest Petka, sestrinskih komedija, u kojima se bavi feminističkom dekonstrukcijom antike.

Diplomirala je dramaturgiju, a masterirala teoriju dramskih umetnosti i medija na Fakultetu dramskih umetnosti. NJen master rad na temu Motiv ženskog prijateljstva u savremenoj srpskoj drami nagrađen je nagradom Katedre za dramaturgiju i objavljen u časopisu Scena.

Trenutno je na doktorskim studijama na Teoriji dramskih umetnosti i medija na FDU. Radi kao naučna istraživačica na Akademiji umetnosti u Novom Sadu.

Autorka je i dramskih tekstova Tesla (Malo pozorište „Duško Radović”), Tanka pređa srcem se tka (Narodno pozorište Pirot, koautorka sa Olgom Dimitrijević), Ibzenove aveti (Beogradsko dramsko pozorište), kao i koautorka libreta za operu Station Paraqdiso sa Tanjom Šljivar (Staatsoper Stutgart).

Dramaturškinja je predstava Dr Ausländer (Made for Germany) (BITEF festival, Jugoslovensko dramsko pozorište), Obraćanje naciji (Atelje 212), Orlando (Narodno pozorište u Beogradu) i drugih.

Za tekst predstave Tesla dobila je nagradu za originalni dramski tekst za decu i mlade „Marija Kulundžić” Malog pozorišta „Duško Radović”.

Jedna je od autorki scenarija za grafičku novelu Feministička utopija (Centar za ženske studije).

Pisala je i piše tekstove o pozorištu za časopise Scena, Teatron i See Stage.

Živi u Beogradu, radi u Novom Sadu.

 

 

Konkurs Sterijinog pozorja za originalni domaći dramski tekst za 2025/26. godinu

 

Žiri konkursa Sterijinog pozorja za originalni domaći dramski tekst za 2025/26. godinu koji je radio u sastavu Mina Petrić, dramaturškinja (predsednica), Mladen Vesković, književni kritičar, i Borisav Matić, pozorišni kritičar, nakon čitanja pedeset dva prispela rada najboljim je proglasio dramu Robinzon Kruso da je bio biseksualka sa šest Petka pod šifrom Arijel, sirena ili prašak za veš? Naknadnim uvidom utvrđeno je da je autorka teksta Mina Milošević, dramska spisateljica iz Požarevca.

Takođe, žiri je u uži izbor uvrstio i preporučuje za izvođenje još dva ostvarenja: Brzina svetlosti (šifra: Skulptura, Nikola Petrović) i Hrvatski Mefisto (šifra: šnajderica, Mirjana Medojević).

 

Obrazloženje žirija

 

Komedija Robinzon Kruso da je bio biseksualka sa šest Petka intertekstualna je igra sa motivom Penelope kao paradigme ženske pasivnosti. Razračunavanje teksta sa tom paradigmom vrši se na nelinearan, autoironičan,  metatekstualan način pun humora. Pored pasivnosti komička subverzija za metu ima i pitanja seksualnosti, odrastanja u patrijarhatu, ženskih prijateljstava, pop kulture i kapitalizma, a u postupku karnevalizacije ove teme se vrtoglavo smenjuju i prepliću stvarajući izrazito uzbudljivu dramu koja po svom sadržaju i formi odlično govori sa savremenošću.

 Preporučeni tekst Brzina svetlosti u osnovi je realistička drama čija priča prati mladog čoveka kome naizgled sve „izmiče“, na šta aludira i naslov komada, analizirajući tako probleme generacije mladih koji se suočavaju kako sa nemilosrdnim tržištem rada, tako i sa emocionalnom zbunjenošću u domenu ljubavnih i porodičnih odnosa. Tekst odlikuje dobar dijalog i uverljiv razvoj odnosa.

 

Preporučeni tekst Hrvatski Mefisto komedija je koja demaskira hipokriziju regionalnih pozorišnih projekata koji Evropi prodaju užase ratova devedesetih i jurišajući ka profitu obesmišljavaju tu, i dalje bolnu, temu. Referišući na Hrvatskog Fausta  ovaj nas komad uvodi u središte procesa pozorišne predstave i to radi s temeljnim poznavanjem pozorišta i, reklo bi se, ljubavlju.