1960. – 5. ЈУГОСЛОВЕНСКЕ ПОЗОРИШНЕ ИГРЕ – Репертоар

5. JUGOSLOVENSKE POZORIŠNE IGRE

14 – 28. maj1960.

14. maj 1960. Srpsko narodno pozorište, Novi Sad
Laza Kostić – PERA SEGEDINAC

reditelj – Bora HANAUSKA, scenograf – Stevan MAKSIMOVIĆ, kostimograf – Stana JATIĆ, muzički saradnik – Karlo BULIĆ, sm. – Eugen GVOZDANOVIĆ, asistent reditelja – Luka DOTLIĆ

u l o g e
Petar VRTIPRAŠKI (Pera Jovanović Segedinac), Ljubica RAVASI (Mara), Vera MILOVANOVIĆ (Jula), Stanoje DUŠANOVIĆ (Vićentije Jovanović), Milica RADAKOVIĆ (Ljubica), Velimir ŽIVOTIĆ (Karlo VI; Ranko Tukelija), Vladislav MATIĆ (Grof Cincendorf; Šević), Branimir MIKONJIĆ (Grof Baćanjija; Zaka), Ljubiša KOVAČEVIĆ (Jakov Jambreković; Đeneral), Vitomir LJUBIČIĆ (Matula; Isusovac), Tihomir PLESKONJIĆ (Čorba), Stevan ŠALAJIĆ (Milan Tukelija), Đorđe JELISIĆ (Vukić), Rade KOJADINOVIĆ (Baćanjijev izaslanik; Pastor), Bogić BOŠKOVIĆ (Prvi časnik), Dragiša ŠOKICA (Drugi časnik; Drugi Mađar), Vasja STANKOVIĆ (Hristijan; Prvi sudija), Milan TOŠIĆ (Kaluđer), Stojan JOVANOVIĆ (Sekula Vitković; Silaši), Franja ŽIVNI (Mođoroši), Ivan HAJTL (Šebešćen), Lazar BOGDANOVIĆ (Prvi Mađar), Lajoš BALOG (Vojnik)


15. maj 1960. Narodno pozorište, Beograd
Miroslav Krleža – ARETEJ ili LEGENDA O SVETOJ ANCILI

reditelj i scenograf – Bojan STUPICA, kostimograf – Mira GLIŠIĆ, muzika – Dragutin SAVIN, asistenti reditelja – Divna ĐOKOVIĆ, Jelašin SINOVEC, Radmilo ĐURIĆ, sn. – Ljubomir STANIŠIĆ

u l o g e
Vasa PANTELIĆ (Aretej), Marija DANIRA (Livija Ancila; Klara Anita), Rastko TADIĆ (Krisip), Ljubiša JOVANOVIĆ (Kajo Anicije Sever; Baron van der Bluten), Petar BANIĆEVIĆ (Aurelije), Raša PLAOVIĆ (Raul Sigurd Morgens), Milan PUZIĆ (Apatrid A), Božidar DRNIĆ (Apatrid B), Dragomir BOJANIĆ (Prvi čuvar), Stanko BUHANAC (Drugi čuvar), Severin BIJELIĆ (Magistar), Vera HREŠČAK (Magistra), Voja JOVANOVIĆ (Alfonso), Pavle MINČIĆ (Čičerone), Radmilo ĆURČIĆ (Crkvenjak), Predrag TASOVAC (Metr dÄotel), Ivan GORENKO (Batler), Sava JOVANOVIĆ (Doktor), Rade POPOVIĆ (Karabinjer), Mihailo RADOVIĆ (Čovjek u fraku)


16. maj 1960. Slovensko narodno gledališče, Maribor
Miha Remec – MRTVI KURENT

reditelj – Juro KISLINGER, scenograf i kostimograf – Maks KAVČIČ, muzika – Vlado GOLOB, lektor – Bruno HARTMAN

u l o g e
Arnold TOVORNIK (Mihol Vegan), Mileva ZAKRAJŠEK (Tereza Vegan), Slava GORINŠEK (Jera), Franjo VIČAR (Boštjan Kokol), Milena GODINOVA (Verona), Boris KOČEVAR (Janža), Angela JANKO-JENČIČ (Nežika), Ivo LESKOVEC (Picek), Mija MENCEJ (Seoska devojka koju lovi Kurent), Breda PUGELJ (Seoska devojka koju lovi Kurent), Janko HABERL (Vodič Ruse), Jože SAMEC (Prvi seljak), Marjan BAČKO (Drugi seljak), Janez KLASINC (Treći seljak)


17. maj 1960. Srpsko narodno pozorište, Novi Sad
Oskar Davičo – PESMA

dramatizacija i režija – Dimitrije ĐURKOVIĆ, scenograf – Sava BARAČKOV, kostimograf – Mira GLIŠIĆ, maske – Anton CECIĆ

u l o g e
Đorđe JELISIĆ (Mića), Ljubiša KOVAČEVIĆ (Đorđe), Rade KOJADINOVIĆ (Petar), Bogić BOŠKOVIĆ (Raka), Stanoje DUŠANOVIĆ (Veković), Žiža STOJANOVIĆ (Ana), Milan TOŠIĆ (Žika), Mirjana BANJAC (Saša), Vitomir LJUBIČIĆ (Klaus), Dobrila ŠOKICA (Pralja)


19. maj 1960. Slovensko narodno gledališče, Ljubljana
Matej Bor – ZVEZDE SU VEČNE

reditelj – Slavko JAN, scenograf – Vladimir RIJAVEC, kostimograf – Mija JARC, muzika – Uroš KREK, lektor – Anton BAJEC, asistent reditelja – Marko MARIN

u l o g e
Lojze POTOKAR (Dagarin), Mila KAČIČ (Marjana), Bert SOTLAR (Andrej Brinar), Stane POTOKAR (Gnidovec), Stane SEVER (Fonza), Boris KRALJ (Mokorel), Jurij SOUČEK (Kajetan), Danilo BENEDIČIČ (Anton), Janez CESAR (Doktor Kamin), Slavka GLAVINA (Jasna), Stane ČESNIK (Prvi partizan), Rudi KOSMAČ (Drugi partizan), Drago MAKUC (Boštjan), Ali RANER (Kurir), France PRESETNIK (Prvi belogardist ministrant), Anton HOMAR (Drugi belogardist ministrant), Jože ZUPAN (Dominik), Polde BIBIČ (Gašper), Branko MIKLAVC (Kapitano Gobini)


20. maj 1960. Zagrebačko dramsko kazalište, Zagreb
Mirko Božić – SVILENE PAPUČE

reditelj – Mladen ŠKILJAN, scenograf – Aleksandar AUGUSTINČIĆ, kostimograf – Jasna NOVAK-ŠUBIĆ, muzika – Branimir SAKAČ, scenski pokret – Sonja KASTL, maske – Jurica GABRIŠA

u l o g e
Ljubica JOVIĆ (Rina), Drago KRČA (Karlo), Ljubica DRAGIĆ (Mama), Vanča KLJAKOVIĆ (Garavi), Zdenka HERŠAK (Crna), Boris BUZANČIĆ (Plesač), Josip MAROTI (Direktor), Krešimir ZIDARIĆ (Koreograf), Ivo FICI (Liječnik), Vesna STARČEVIĆ (Rinina majka), Mladen ŠERMENT (Rinin otac), Drago VOJNOVIĆ (Korepetitor; Dirigent), Semka SOKOLOVIĆ (Primabalerina), Božidar SMILJANIĆ (Putnik), Mato ERGOVIĆ (Pijanac), Ivo ROGULJA (Prvi muzičar; Srednjoškolac), Dragan MARKOVIĆ (Drugi muzičar), Franjo JURČEC (Treći muzičar), Saša JANKOVIĆ (Četvrti muzičar), Ljiljana GENER (Srednjoškolka)


21. maj 1960. Hrvatsko narodno kazalište, Zagreb
Aleksandar Obrenović – VARIJACIJE

reditelj – Tomislav DURBEŠIĆ, scenograf – Aleksandar AUGUSTINČIĆ, kostimograf – Inga KOSTINČER-BREGOVAC, ms. – Felicio CECIĆ

u l o g e
Josip PETRIČIĆ (Starac), Božena KRALJEVA (Starica), Ivo PAJIĆ (Susjed), Fahro KONJHODŽIĆ (Student; Lopov)


24. maj 1960. Narodno pozorište, Sarajevo
Jakov Ignjatović – VEČITI MLADOŽENJA

dramatizacija – Petar S. PETROVIĆ, reditelj – Boro GRIGOROVIĆ, scenograf – Strahinja PETROVIĆ, kostimograf – Helena UHLIK-HORVAT, muzika – Stevan HRISTIĆ, vm. – Ivan BUZAŠ

u l o g e
Esad KAZAZOVIĆ (Sofra Kirič), Reihan DEMIRDŽIĆ (Šamika), Milorad MARGETIĆ (Pera), Darinka ĐURAŠKOVIĆ (Katica), Luka DELIĆ (Čamča), Safet PAŠALIĆ (Krečar), Dara GVOZDENOVIĆ (Krečarka), Nada PANI (Dafina), Jolanda ĐAČIĆ (Frau Sokolović), Ljubica GOLUBOVIĆ (Lula), Milan VUJNOVIĆ (Polaček), Vera SAVIĆ (Lujza), Sead ARSLANAGIĆ (Pepika), Elka MACOL (Frau Matilda), Drakče POPOVIĆ (Pop), Mihailo MRVALJEVIĆ (Jovan), Faik ŽIVOJEVIĆ (Glišo), Josip BILIĆ (Nestor Profit), Miljenko ĐEDOVIĆ (Laćman), Danica ROŠULJ (Angelina), Ljiljana ŠLJAPIĆ (Perunika; Matildhen), Božica KAZAZOVIĆ (Prva ogovarača), Jelena KEŠELJEVIĆ (Druga ogovarača), Vesna LUKAČ (Gatara), Oto ČADEK (Dimničar), Milan LEKIĆ (Stari gavaler), Mile CVIJIĆ (Notaroš), Danilo VIDOVIĆ (Pisar), Zoran RANKIĆ (Primaš), Vojislav MILAŠEVIĆ (Muzikant), Gabrijel PETRIC (Prvi pandur), Kazimir JELENC (Drugi pandur)


25. maj 1960. Slovensko gledališče, Trst
Josip Tavčar – NIKI, ZLATNI DEČAK

reditelj – Jože BABIČ, scenograf – Jože CESAR, muzika – Aleksandar VODOPIVEC, asistent reditelja – Adrijan RUSTJA

u l o g e
Silvij KOBAL (Niki), Miha BALOH (Rudi), Bogdana BRATUŽ (Bibi), Rado NAKRST (Gizdalin), Štefka DROLC (Suzi), Julij GUŠTIN (Policajac)


26. maj 1960. Jugoslovensko dramsko pozorište, Beograd
Rastko Petrović – SABINJANKE

reditelj – Mata MILOŠEVIĆ, scenograf – Milenko ŠERBAN, kostimograf – Mira GLIŠIĆ, asistent reditelja – Zvonko SIMONOVIĆ, zvučni efekti – Veljko MARIĆ

u l o g e
Joža RUTIĆ (Džordž Mur), Blaženka KATALINIĆ (Ledi Džesmin), Olga SPIRIDONOVIĆ (Alisa Mur), Olga SAVIĆ (Gejl Meri), Stevo ŽIGON (Džulijan Bojd), Marijan LOVRIĆ (Stiv Denić), Milorad SAMARDŽIĆ (Ralf Nelzon), Nada GREGURIĆ (Marion Braon), Radmila ĐURIČIN (Helen Vudvord), Nikola SIMIĆ (Ričard Vudvord), Ljubiša SAMARDŽIĆ (Piter Rejli), Sibina MIJATOVIĆ (Kolin Rejli), Zoran STOJILJKOVIĆ (Bil Džejms), Branko BRANKOVIĆ (Gordon), Miodrag RADOVANOVIĆ (Prvi agent), Danilo STOJKOVIĆ (Drugi agent), Ljubomir BOGDANOVIĆ (Piters), Mlađa VESELINOVIĆ (Stražar u Sing-Singu)


28. maj 1960. Jugoslovensko dramsko pozorište, Beograd
MEĐU JAVOM I MED SNOM : veče velikih monologa posvećeno uspomeni na Lazu Kostića (van konkurencije)

reditelj – Predrag BAJČETIĆ, scenograf – Milenko ŠERBAN, kostimografi – Milo MILUNOVIĆ, Mira GLIŠIĆ, Danka PAVLOVIĆ, Božana JOVANOVIĆ, muzika – Vasilije MOKRANJAC

u č e s t v u j u
komentator Mata MILOŠEVIĆ

I deo
Sofokle: ANTIGONA – Marija CRNOBORI (Antigona), Jovan MILIĆEVIĆ (Glasnik)
Marin Držić: DUNDO MAROJE – Mija ALEKSIĆ (Pomet)
Šekspir: ROMEO I ĐULIJETA – Stojan DEČERMIĆ (Romeo)
Šekspir: MAGBET – Milivoje ŽIVANOVIĆ (Magbet)
Lope de Vega: FUENTE OVEHUNA – Mira STUPICA (Varensija)
Rasin: FEDRA – Marija CRNOBORI (Fedra)
Šiler: DON KARLOS – Branko PLEŠA (Markiz Poza), Zoran RISTANOVIĆ (Don Karlos)
Laza Kostić: PERA SEGEDINAC – Milivoje ŽIVANOVIĆ (Pera Segedinac)

II deo
Gogolj: ŽENIDBA – Mija ALEKSIĆ (Ževakin)
Ostrovski: TALENTI I OBOŽAVAOCI – Mira STUPICA (Njegina)
Dostojevski: BRAĆA KARAMAZOVI – Branko PLEŠA (Ivan Karamazov)
Gorki: NA DNU – Milan AJVAZ (Luka), Milivoje ŽIVANOVIĆ (Satin)
Judžin O’Nil: DUGO PUTOVANJE U NOĆ – Zoran RISTANOVIĆ (Edmund Tajron)
Ranko Marinković: ALBATROS – Karlo BULIĆ (Zande Rote)
Ivo Vojnović: DUBROVAČKA TRILOGIJA – Jovan MILIĆEVIĆ (Orsat)