1958. – 3. ЈУГОСЛОВЕНСКЕ ПОЗОРИШНЕ ИГРЕ – Репертоар

3. JUGOSLOVENSKE POZORIŠNE IGRE – REPERTOAR

11 – 25. maj 1958.

11. maj 1958.
Jugoslovensko dramsko pozorište, Beograd
Ivo Vojnović – DUBROVAČKA TRILOGIJA

adaptator i reditelj – Branko GAVELA, scenograf – Milenko ŠERBAN, kostimograf – Mira GLIŠIĆ, lektor – Frano ČALE, scenski pokret – Nina KIRSANOVA, asistent reditelja – Predrag BAJČETIĆ, asistent scenografa – Erih DEKER, muzički saradnik – Karlo BULIĆ

u l o g e
Jozo LAURENČIĆ (Knez), Jovan MILIĆEVIĆ (Orsat), Slavko SIMIĆ (Nikša; Sabo), Marko TODOROVIĆ (Marko; Vuko), Stojan DEČERMIĆ (Niko; Lujo Lasić), Mlađa VESELINOVIĆ (Lukša), Ljubomir BOGDANOVIĆ (Vlaho), Zoran RISTANOVIĆ (Mato), Miodrag SAMARDŽIĆ (Dživo), Đorđe NENADOVIĆ (Džono), Joža RUTIĆ (Karlo; Niko), Petar SLOVENSKI (Palo), Karlo BULIĆ (Sabo; Dum Marin), Miodrag RADOVANOVIĆ (Antun), Stevo ŽIGON (Miho; Marko pl. Tudizi), Milan AJVAZ (Šiško; Vaso), Ivo JAKŠIĆ (Luko; Grof Hans), Nikola SIMIĆ (Vlađ), Bane PETROVIĆ (I đetić), Danilo STOJKOVIĆ (II đetić), Zoran STOJILJKOVIĆ (III đetić; Barun Josip Lasić), Rahela FERARI (Ane Mence-Bobali), Marija CRNOBORI (Deša Palmotica), Dubravka PERIĆ (Kristina), Ana PARANOS (Lucija; Slave), Blaženka KATALINIĆ (Mara Nikšina Beneša), Maja DIMITRIJEVIĆ (Made), Nada GREGURIĆ (Ore), Ančka LEVAR (Pavle), Nevenka MIKULIĆ (Kata; Klara), Dejan DUBAJIĆ (Luco), Viktor STARČIĆ (Lukša), Nada RIZNIĆ (Mare), Irena KOLESAR (Ida), Sonja HLEBŠ (Lidija), Sibina MIJATOVIĆ (Emica), Ljiljana RISTIĆ (Lukre), Zorica LOZIĆ (Ore), Vera MILOVANOVIĆ (Jelka), Kapitalina ERIĆ (Vica)


12. maj 1958.
Zagrebačko dramsko kazalište, Zagreb
Marijan Matković – VAŠAR SNOVA

reditelj – Mladen ŠKILJAN, scenograf – Miljenko STANČIĆ, kostimograf – Jasna NOVAK-ŠUBIĆ, muzički saradnik – Erduvan HADŽIOMEROVIĆ

u l o g e
Ivan ŠUBIĆ (Ivan Karas), Nela ERŽIŠNIK (Vilma), Boris BUZANČIĆ (Vlado), Neva ROŠIĆ (Nina), Viktor BEK (Antun Berić), Josip MAROTI (Mirko Berić), Drago KRČA (Dr Krešo Radović)


13. maj 1958.
Dečje pozorište „Boško Buha“, Beograd
Boško Trifunović – BAJKA O CARU I PASTIRU (van konkurencije)

reditelj – Miroslav BELOVIĆ, scenograf – Božana JOVANOVIĆ, kostimograf – Ana PETROV, muzika – Srđan BARIĆ, muzički saradnik – Karlo BULIĆ, asistent reditelja – Mihailo FARKIĆ, scenski pokret – Konstantin EGER

u l o g e
Slobodan KOLAKOVIĆ (Car), Dobrila MATIĆ (Carica), Vera DEDIĆ (Princeza), Milutin BUTKOVIĆ (Mudrac), Branko VUJOVIĆ (Prvi brat), Ivan MANOJLOVIĆ (Drugi brat), Milan MILOŠEVIĆ (Treći brat), Vera NOVAKOVIĆ (Baba – Vila), Mihailo FARKIĆ (Prvi čobanin), Miša MIRKOVIĆ (Drugi čobanin), Momčilo ŽIVOTIĆ (Treći čobanin), Dragan PETROVIĆ (Prvi stražar), Živojin MIŠČEVIĆ (Drugi stražar), Stanimir AVRAMOVIĆ (Dželat)


14. maj 1958.
Mestno gledališče, Ljubljana
Miroslav Vilhar – VEČE U ČITAONICI

reditelj – Miroslav MAHNIČ

Prvi razdeo
1. Pozdrav članova Čitaonice ljubljanske
2. DETELJA, izvorna vesela igra u jednom činu

u l o g e
Franček DROFENIK (Tine Gaber), Milan KALAN (Jože), Milan BREZIGAR (Štefe), Jože LONČINA (Tone Klanec), Iva ZUPANČIČ (Metka), Julka STARIČ (Ciljka), Saša MIKLAVC (Grgo Breza)

3. Govor gospodina Blajvajsa
4. Slava domovini
5. ŽUPAN, izvorna vesela igra u dva dela

u l o g e
Franci PRESETNIK ml. (Jaka Dolinar), Milan KALAN (Miha), Julka STARIČ (Anička), Franjo KUMER (Janez Anže), Franci PRUS (Tomaž Vrh)

Drugi razdeo
1. Drugi deo ŽUPANA
2. Ko je ko? – napisao Jovan Vesel Koseski, deklamuje član Južnoga sokola, gospodin Milan BREZIGAR
3. Slovenka, deklamuje gospodična Julka STARIČ
4. Devica Orleanska – napisao Miroslav Šiler, monolog Jovanke govori gospodična Iva ZUPANČIČ
5. POŠTENA DEVOJKA

u l o g e
Franci PRUS (Boter Frluga), Metka PUGELJ (Tinica), Jože LONČINA (Gospodin Kikelj), Metka BUČAR (Gospoža Kiklja), Danilo BEZLAJ (Gospodin Kokelj), Ruša BOJC (Gospoža Koklja)

6. Poslednji tablo Poštenoj devojci
7. Naprej zastave slave – reči Simona Jenka, napev Davorina Jenka, peva čitaonički hor
8. Poslednji tablo Velike besede


15. maj 1958.
Naroden teatar, Skoplje
Kole Čašule – GRANČICA NA VETRU

reditelj – Todorka KONDOVA, scenograf – Tomo VLADIMIROVSKI, kostimograf – Rada PETROVA, muzika – Vlado ČUČKOV

u l o g e
Todor NIKOLOVSKI (Velko), Vukosava DONEVA (Magda), Vukan DINEVSKI (Džimi), Todorka KONDOVA (Mejbl), Josif PETROVSKI (Doktor Džonson)


17. maj 1958.
Hrvatsko narodno kazalište, Zagreb
Marijan Matković – HERAKLO

reditelj – Vlado HABUNEK, scenograf – Božidar RAŠICA, kostimograf – Vanda PAVELIĆ-VAJNERT

u l o g e
Vanja DRAH (Heraklo), Božena KRALJEVA (Dejanira), Jovan LIČINA (Hilo), Zvonko STRMAC (Poliks), Mato GRKOVIĆ (Liha), Ervina DRAGMAN (Iola), Amand ALIGER (Prvi pjesnik), Franjo ŠTEFULJ (Drugi pjesnik), Ivo PAJIĆ (Treći pjesnik), Franjo FRUK (Prvi rob), Pero RADMANOVIĆ (Drugi rob), Kruno VALENTIĆ (Treći rob), Pavle BOGDANOVIĆ (Četvrti rob)


18. maj 1958.
Atelje 212, Beograd
Melvi Albahari – BLIŽNJI SVOJ

reditelj – Mata MILOŠEVIĆ, scenograf – Dragoslav JOVANOVIĆ Sip, Antonije KOLAČEK, asistent reditelja – Zvonko SIMONOVIĆ

u l o g e
Zoran RISTANOVIĆ (Boban), Dubravka PERIĆ (Mira), Irena KOLESAR (Lili), Marjan LOVRIĆ (Goran)


19. maj 1958.
Slovensko ljudsko gledališče, Celje
Juro Kislinger – NA SLEPOM KOLOSEKU

reditelj – Janez VRHUNC, scenograf – Sveta JOVANOVIĆ, kostimograf – Mija JARC

u l o g e
Marjan BAČKO (Ludvik), Pavle JERŠIN (Edo), Janez ŠKOF (Jože), Marija GORŠIČ (Ana), Jože PRISTOV (Albert), Volođa PER (Žane), Marjanca KROŠL-HORVAT (Mira), Angelca HLEBCE (Mati), Marjan DOLINAR (Dežurni)


20. maj 1958.
Narodno pozorište, Beograd
Miodrag Pavlović – PUT U IZVESNOST

reditelj – Vasilije POPOVIĆ, scenograf i kostimograf – Dušan RISTIĆ

u l o g e
Vasa PANTELIĆ (Stevan), Nada ŠKRINJAR (Olga), Miroslav PETROVIĆ (Mirko)


22. maj 1958.
Narodno pozorište, Mostar
Skender Kulenović – DJELIDBA

reditelj – Vaso KOSIĆ, scenograf i kostimograf – Zuko DŽUMHUR, muzika / dirigent – Alfred TUČEK, asistent reditelja – H. NOVAKOVIĆ, lektor – Skender KULENOVIĆ

u l o g e
Avdo DŽINOVIĆ (Trivun), Zeno HAKI (Suljo), Bora STOJANOVIĆ (Stevan), Ante VICAN (Ante), Muhamed OMERAGIĆ (Zećiraga), Bogdan DEVIĆ (Jozo), Laza JOVANOVIĆ (Omer), Salih NASIĆ (Bećo muhtar), Boro MILIČEVIĆ (Tufko), Branka MITROVIĆ (Rabija), Stojan MILIĆEVIĆ (Zeinil), Vlada MILOSAVLJEVIĆ (Hodžica), Petar LASTA (Prvi seljak), Dragoslav JANKOVIĆ (Drugi seljak), Bora POPOVIĆ (Treći seljak), Sava JOVANOVIĆ (Četvrti seljak), Lina SIMINIJATI (Prva seljanka), Franka BAČIĆ (Druga seljanka)


23. maj 1958.
Slovensko narodno gledališče, Ljubljana
Janez Žmavc – U LUCI SU ORAHOVE LJUSKE

reditelj – Slavko JAN, scenograf – Vladimir RIJAVEC, kostimograf – Alenka BARTL-SERŠA, lektor – Bruno HARTMAN

u l o g e
Vida JUVAN (Ana), Lojze POTOKAR (Ali), Duša POČKAJ (Vanda), Boris KRALJ (Veljko), Pavle KOVIČ (Bojan), Elvira KRALJ (Matilda), Majda POTOKAR (Zorica), Rudi KOSMAČ (Raznosač)


24. maj 1958.
Beogradsko dramsko pozorište, Beograd
Branko Ćopić – DOŽIVLJAJI NIKOLETINE BURSAĆA

dramatizacija – Minja DEDIĆ, reditelj – Milenko MARIČIĆ, scenograf i kostimograf – Vladimir MARENIĆ, muzika – Dragutin ČOLIĆ, asistent reditelja – Aleksandar KOVAČEVIĆ, lektor – Milivoje POPOVIĆ Mavid

u l o g e
Neda BRGIĆ (Glumac pripovedač; Majka; Curetak; Baba Trivuna), Mihajlo VIKTOROVIĆ (Glumac pripovedač; Kurir; Talijan; Đak; Partizan), Milorad VOLIĆ (Glumac pripovedač; Prvi domobran; Prvi komesar; Drugi komesar; Dugonja), Milivoje TOMIĆ (Glumac pripovedač; Drugi domobran; Steva kuvar; Školac), Rade MARKOVIĆ (Nikoletina Bursać), Vlastimir STOJILJKOVIĆ (Jovica Jež), Jovan JANIĆIJEVIĆ (Tanasije Bulj), Miodrag POPOVIĆ (Šironja; Komandir straže; Prvi borac)


25. maj 1958.
Srpsko narodno pozorište, Novi Sad
Ivo Vojnović – MAŠKARATE ISPOD KUPLJA (u čast 100-godišnjice rođenja Iva Vojnovića)

reditelj – Josip KULUNDŽIĆ, scenograf – Stevan MAKSIMOVIĆ, kostimograf – Stana JATIĆ, muzika – Vladislav BERDOVIĆ, scenski pokret – Jelena VAJS, asistent reditelja – Luka DOTLIĆ, muzički saradnik – Dušan STULAR

u l o g e
Slavka JERINIĆ (Gospođa Jele), Jelica BJELI (Gospođa Ane), Dragica BRKOVIĆ (Đive), Olga ŽIVOTIĆ (Mare), Anđelija VESNIĆ (Anica), Bogić BOŠKOVIĆ (Jero), Velimir ŽIVOTIĆ (Paljačo), Stojan JOVANOVIĆ (Nikša), Lazar BOGDANOVIĆ (Mato), Rade KOJADINOVIĆ (Džono), Živka MATIĆ (Prva gospođa dubrovačka), Darinka ČALENIĆ (Druga gospođa dubrovačka), Milena SELENIĆ (Treća gospođa dubrovačka), Dobrila ŠOKICA (Četvrta gospođa dubrovačka), Vladislav MATIĆ (Arlekin), Dragiša ŠOKICA (Pulčinel)