1975. – 20. ЈУГОСЛОВЕНСКЕ ПОЗОРИШНЕ ИГРЕ – Репертоар

20. JUGOSLOVENSKE POZORIŠNE IGRE
16. – 26. april 1975.

16. april 1975. Dramsko kazalište Gavela, Zagreb
Marin Držić – SKUP

reditelj – Kosta SPAIĆ, scenograf i kostimograf – Hans Georg ŠEFER

u l o g e
Izet HAJDARHODŽIĆ (Skup), Biserka IPŠA (Andrijana), Zdenka ANUŠIĆ (Variva), Mirjana MAJUREC (Gruba), Zlatko VITEZ (Kamilo), Marija KON-KNEŽEVIĆ (Dobre), Pero KVRGIĆ (Zlati Kum), Ljubomir KAPOR (Niko), Ante DULČIĆ (Dživo), Marijan JERČIĆ (Pjerić), Slavko BRANKOV (Munuo), Stevo KRNJAIĆ (Pasimaha), Mladen BUDIŠĆAK (Drijemalo)


17. april 1975. Satiričko kazalište „Jazavac“, Zagreb
Fadil Hadžić – HILTER U PARTIZANIMA

reditelj – Miro MEĐIMOREC, scenograf – Drago TURINA, kostimograf – Ksenija JERIČEVIĆ, muzika – Zvonko PRESEČKI

u l o g e
Bane PETROVIĆ (Mladen), Frane PEJKOVIĆ (Franjo), Zdravko MARŠANIĆ (Meho), Mladen CRNOBRNJA (Mrvica), Dubravko SIDOR (Đuka), Dobrila BISER (Doktorica), Sabrija BISER (Martin), Kostadinka VELKOVSKA-SIDOR (Zora), Jadranka BAVČEVIĆ (Janja), Zoran ĆIRIĆ (Stojan), Božena CZUND (Seka), Vjekoslav KOSTANJŠEK (Njemački pukovnik)


18. april 1975. Slovensko ljudsko gledališče, Celje
 Tone Partljič – A ŠTUKE NEMA

reditelj – Dušan JOVANOVIĆ, scenograf – Meta HOČEVAR, kostimograf – Anja DOLENC

u l o g e
Ivo BAN (Kremžar), Marjanca KROŠL (Kremžarjeva), Anica KUMER (Helena), Bogomir VERAS (Kadivec), Ljerka BELAK (Matilda), Stanko POTISK (Klander), Marija GORŠIČ (Klandrova), Branko GRUBAR (Peter)


18. april 1975. Atelje 212, Beograd
Milenko Vučetić – LJUBICA, PRVO LICE MNOŽINE (van konkurencije)

reditelj – Jovan AĆIN, scenograf – Sava AĆIN, izbor muzike – Đura SANADER

u l o g e
Mira BANJAC (Ljubica)


19. april 1975. Beogradsko pozorište – Scena na Crvenom krstu, Beograd
Radomir Smiljanić – SLUČAJ ŠAMPIONA

reditelj – Gradimir MIRKOVIĆ, scenograf – Dušan STANIĆ, kostimograf – Milanka BERBEROVIĆ, muzika – Darko KRALJIĆ

u l o g e
Miodrag PETROVIĆ Čkalja (Bokan Radisavljević), Čedomir PETROVIĆ (Kosta-Kokan Radisavljević), Miodrag POPOVIĆ Deba (Ceca Srećković), Nikola MILIĆ (Mile Čvrga), Slobodanka ŽUGIĆ (Natali), Dobrila ILIĆ (Gaga), Bogdan DEVIĆ (Miroslav), Dragoslav ILIĆ (Prvi novinar), Zoran ĐORĐEVIĆ (Drugi novinar), Miroslav ŽUŽIĆ (Bokser), Toma DEVEČERSKI (Nosač), Rade SIMIĆ (Sudija u ringu)


20. april 1975. Narodno pozorište, Zenica
Miroslav Krleža – HRVATSKA RAPSODIJA (van konkurencije, prvonagrađena predstava sa MES-a)

reditelj – Ljubiša GEORGIJEVSKI, scenograf i kostimograf – Radovan MARUŠIĆ, Boško MARKOVIĆ, muzika – Nedžad ČAMDŽIĆ Džadžo

u l o g et u m a č e
Ana ĐORĐEVIĆ, Milka FILIPOVIĆ, Šefika KORKUT-ŠUNJE, Vilma MIHALJEVIĆ, Smilja MILJOJKOVIĆ, Sanda ŠTORF, Salko AVDIĆ, Bora CVETKOVIĆ, Ibro KARIĆ, Ivica KUKIĆ, Boško MARIĆ, Marko MARTINOVIĆ, Slavko MIHAČEVIĆ, Žarko MIJATOVIĆ, Dragan MILANOVIĆ, Marinko NIKOLIĆ, Željko NOVKOVIĆ, Muharem OSMIĆ, Adnan PALANGIĆ, Branko PETKOVIĆ, Veselin STIJOVIĆ, Miodrag TRIFUNOV, Ratomir VASILJEVIĆ, Faruk ZADIĆ


21. april 1975. Crnogorsko narodno pozorište, Titograd
Žarko Komanin – OGNJIŠTE

reditelj – Blagota ERAKOVIĆ, scenograf – Velibor RADONJIĆ, kostimograf – Slavica LALICKI, muzika – Boro TAMINDŽIĆ

u l o g e
Drago MALOVIĆ (Mrkoje Mrkojević), Zlata RAIČEVIĆ (Krstinja), Dragica TOMAS (Jovana), Branislav VUKOVIĆ (Andrija), Grozdana LENGOLD (Smiljka), Boro BEGOVIĆ (Ilija), Vaso VUJANOVIĆ (Grujica), Zlatibor STOJIMIROV (Lazar Miretić), Čedo VUKANOVIĆ (Drug iz sreza)


21. april 1975. Narodno pozorište, Sarajevo
Josip Pejaković – OJ, ŽIVOTE (van konkurencije)

reditelj, scenograf, kostimograf i muzika – Josip PEJAKOVIĆ

u l o g e
Josip PEJAKOVIĆ (Čovjek)


22. april 1975. Mestno gledališče ljubljansko, Ljubljana
Andrej Hing – IZGUBLJENI SIN

reditelj – Mile KORUN, scenograf – Sveta JOVANOVIĆ, kostimograf – Mija JARC, muzika – Darijan BOŽIĆ, dramaturg – Bojan ŠTIH

u l o g e
Vladimir SKRBINŠEK (Otac), Maja ŠUGMAN (Mira), Milena ZUPANČIČ (Sofija), Radko POLIČ (Vetrin), Janez ERŽEN (Bubnik), Slavko STRNAD (Levec), Vera PER (Reska), Majda GRBAC (Nada)


23. april 1975. Dramski teatar, Skoplje
Goran Stefanovski – JANE ZADROGAZ

reditelj – Slobodan UNKOVSKI, scenograf – Vladimir GEORGIJEVSKI, kostimograf – Đorđi ZDRAVEV, muzika – Đorđi ĐORĐIJEV

u l o g e
Todorka KONDOVA-ZAFIROVSKA (Carica), Meto JOVANOVSKI (Jane), Aco ĐORČEV (Zmaj), Aco DUKOVSKI (Jankula), Vladimir ANGELOVSKI (Sekula), Nikola ANGELOVSKI (Petrula), Dimče MEŠKOVSKI (Tase Svirač), Majda TUŠAR (Dafina), Mite GROZDANOV (Božin Lebaro), Lenče DELOVA (Magda), Petre TEMELKOVSKI (Najde Eskimo), Ljiljana GEORGIJEVSKA (Vaska), Šišman ANGELOVSKI (Dimče kovač), Sabina AJRULA (Kostadinka), Stevo SPASOVSKI (Ico Terzija), Snežana STAMESKA (Cena), Krum STOJANOV (Marko Cepenkov, Tode Mudrac)


24. april 1975. Slovensko stalno gledališče, Trst
Stanko Majcen – APOKALIPSA (van konkurencije)

reditelj – Mario URŠIČ, scenograf – Edvard ZAJEC, kostimograf – Marija VIDAU


25. april 1975. Narodno pozorište, Beograd
Ljubomir Simović – HASANAGINICA

reditelj – Želimir OREŠKOVIĆ, scenograf – Miomir DENIĆ, kostimograf – Božana JOVANOVIĆ, muzika – Zoran HRISTIĆ

u l o g e
Neda SPASOJEVIĆ (Hasanaginica), Mida STEVANOVIĆ (Hasanaga), Ksenija JOVANOVIĆ (Majka Hasanaginice), Miloš ŽUTIĆ (Beg Pintorović), Mira BOBIĆ (Majka Hasanagina), Mihajlo VIKTOROVIĆ (Efendija Jusuf), Bogdan MIHAJLOVIĆ (Suljo), Đorđe PURA (Musa), Ramiz SEKIĆ (Huso), Boba DINIĆ (Ahmed), Momčilo ŽIVOTIĆ (Prvi baštovan), Branko JERINIĆ (Drugi baštovan)


26. april 1975. Hrvatsko narodno kazalište, Zagreb
Miroslav Krleža – GOSPODA GLEMBAJEVI (van konkurencije, u čast nagrađenih)

reditelj – Vladimir GERIĆ, scenograf – Berislav DEŽELIĆ, kostimograf – Ljubica VAGNER

u l o g e
Tonko LONZA (Naci Glembaj), Neva ROŠIĆ (Barunica Kasteli-Glembaj), Vanja DRAH (Dr fil. Leone Glembaj), Marija PARO (Sestra Angelika Glembaj), Zvonko STRMAC (Tit Andronik Fabrici-Glembaj), Pavle BOGDANOVIĆ (Dr juris Puba Fabrici-Glembaj), Dragan MILIVOJEVIĆ (Dr med. Paul Altman), Ivica KATIĆ (Dr teol. i fil. Alojzije Zilberbrant), Amir BUKVIĆ (Oliver Glembaj), Zvonimir ZORIČIĆ (Ulanski oberlajtnant fon Baločanski), Petar DOBRIĆ (Kamerdiner)