1968. – 13. ЈУГОСЛОВЕНСКЕ ПОЗОРИШНЕ ИГРЕ – Награде

13. JUGOSLOVENSKE POZORIŠNE IGRE

21. maj – 5. jun 1968.

Sterijine nagrade dodeljene na 13. JUGOSLOVENSKIM POZORIŠNIM IGRAMA održanim u Novom Sadu od 21. maja – 5. juna 1968. godine:


Tekst savremene drame
Primož Kozak – KONGRES, Slovensko narodno gledališče, Ljubljana


Vanredna nagrada – za tekst (izuzetni poetski kvalitet i obnova kod nas zanemarene drame u stihovima)
Gregor Strniša – INOROG, Mestno gledališče ljubljansko, Ljubljana


Specijalno priznanje – za tekst (uspešno zaokružena dramska trilogija)
Đorde Lebović – VIKTORIJA, Srpsko narodno pozorište, Novi Sad


Dramatizacija
Jovan Putnik, DERVIŠ I SMRT – Meše Selimovića, Narodno pozorište, Zenica


Režija
Muharem Ćena, ERVEHEJA – Ahmeta Ćirezija, Pokrajinsko narodno pozorište, Priština


Glumačka ostvarenja
Marija Crnobori (Klara Dombrovska), KLARA DOMBROVSKA – Josipa Kulundžića, Jugoslovensko dramsko pozorište, Beograd
Zlata Jakovljević (Iris), VIKTORIJA – Đorđa Lebovića, Srpsko narodno pozorište, Novi Sad
Vukan Dinevski (Islednik), VRTLOG – Kola Čašula, Makedonski naroden teatar, Skoplje
Andrej Kurent (Gabrijel), KONGRES – Primoža Kozaka, Slovensko narodno gledališče, Ljubljana
Krešimir Zidarić (Načelnik), PTICE BEZ JATA – Duška Roksandića, Zagrebačko dramsko kazalište, Zagreb


Scenografija
Strahinja Petrović, BOSANSKI KRALJ – Miroslava Jančića, Narodno pozorište, Sarajevo
Dorian Sokolić, REFORMATORI – Nedeljka Fabrija, Narodno kazalište „Ivan Zajc“, Rijeka


Vanredna nagrada – za kolektivnu glumačku igru


Ansambl predstave KONGRES – Primoža Kozaka, reditelj – Žarko Petan, Slovensko narodno gledališče, Ljubljana
Ansambl predstave KLARA DOMBROVSKA – Josipa Kulundžića, reditelj – Mata Milošević, Jugoslovensko dramsko pozorište, Beograd


Nagrada okruglog stola kritike
VIKTORIJA – Đorđa Lebovića, reditelj – Dimitrije Đurković, Srpsko narodno pozorište, Novi Sad


OCENJIVAČKA KOMISIJA: Hugo KLAJN – predsednik (Beograd), Nikola BATUŠIĆ (Zagreb), Mateja MATEVSKI (Skoplje), Ognjenka MILIĆEVIĆ (Beograd), Luka PAVLOVIĆ (Sarajevo), Miodrag PAVLOVIĆ (Beograd), Georgij PARO (Zagreb), Muharem PERVIĆ (Beograd), Vasja PREDAN (Ljubljana), Smiljan SAMEC (Ljubljana), Aleksandar TIŠMA (Novi Sad)