Izaberite stranicu

Зоран Ђерић

СМИСАО ДРАМЕ

Библиотека Синтезе 
Уредница др Ружа Перуновић 
Стеријино позорје, Нови Сад, 2025. ‒ стр.202 ‒ ISBN 978-86-85145-98-8 

У овим је текстовима сабрано врло широко деловање и сагледавање позоришне историје и театрологије коју је Зоран Ђерић мислио и живео. Из сваке реченице извире научник, критичар, есејиста, теоретичар, песник, али и практичар у позоришту којег је врло добро познавао и носио се са свим проблемима који у њему постоје. Сваки податак до којег би дошао за њега је био важан и од тога је правио позоришну историју. Ништа не сме да се прескочи а посебно да се заборави, често је говорио. Читао је позориште својим специфичним поетским сензибилитетом и прихватао све поетике и у свему томе тражио уметност, чак и када је било мало доказа за такву тврдњу. Отуда и ово трагање за смислом у свему што чини позориште и позоришну уметност. Посебно када је драмски текст у питању. Његово перманентно склањање из примарног фокуса, поигравање са њим и злоупотребљавање, преобликовање у нешто апстрактно, доприноси да се губи смисао. Ако га нема, како причати о драматургији, о либрету, о критици, о позоришту уопште. Зато у већини ових текстова Ђерић поставља озбиљна питања, полемичка, која би могла да подстакну неку позоришну расправу, које да готово више и немамо. Наравно, ако нам је стало до позоришта. Из свих ових разлога ови текстови треба да буду међу корицама Ђерићеве последње књиге из области театрологије, јер једино тако ће добити прави смисао.

Др Лука Кецман

 

БИОГРАФИЈА АУТОРА:

Зоран Ђерић (1960‒2024) писао је поезију и есеје, научне студије из области књижевности, позоришта и филма. Преводио је са више словенских језика.

Објавио је 65 књига (ауторских и преводилачких). Из области позоришта следеће: Незасићење: пољска драматургија XX века (2006), Историја Витолда Гомбровича (2008), Тестостерон. Нова пољска драматургија (2009), Позориште и филм (2010), Виткацијева Луда локомотива: између филма и позоришта (2010), Драматуршки постскриптум (2014), Позориште лутака у Новом Саду/оснивање (са Љиљаном Динић, 2014), Лутка и маска у српској култури: од обредног до позоришног чина (приредили Љиљана Динић и Зоран Ђерић, 2014), Луткарство у Србији: од вашарских до соколских сцена (приредили Љиљана Динић и Зоран Ђерић, 2015), Драмско дело Бранислава Нушића – традиција и савременост (Зборник радова са међународног симпозијума, приредио Зоран Ђерић, 2015), Јурковском у част (Зборник радова, приредио Зоран Ђерић, 2016),

Њеогова поезија превођена је на енглески, француски, руски, пољски, румунски, мађарски, словачки, бугарски, словеначки и македонски језик. Објављивана је у антологијама у земљи и иностранству. Добитник је више значајних награда за књижевност и преводилаштво.